SHOUTcast-server för RV62 i Hudiksvall

Posted by Erik SM7DZV on 18 juli, 2015 in Nyheter |

SK3GA Hudiksvalls SändaramatörerHudiksvalls Sändareamatörer SK3GA har en SHOUTcast-server igång på klubbens echolinkdator.

SHOUTcast är ett datorprogram för att sända webbradio. SHOUTcast-server är en webbserver dit man skickar sin sändning. I detta fall kan besökare ansluta till servern och lyssna på vad som händer på repeatern. Det här är sätt att ha koll på R7/RV62 i Hudiksvall.


Från klubbens hemsida på nätet hämtar vi uppgiften att du kan styra din shoutcastkompatibla mediaspelare till http://sk3gadns.ddns.net:5700

Flertalet av dagens mediaspelare har inbyggt stöd för shoutcast för de flesta plattformar. Om det inte fungerar är VLC Player eller WinAmp säkra kort.  Klicka på länken och prova den webbläsare du använder har stöd för shoutcast.

Länkar
SK3GA Hudiksvalls Sändareamatörer.
Wikipedia: SHOUTcast.

Print Friendly, PDF & Email

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com