Fint väder och många besökare
vid årets fieldday på Tånga Hed

Posted by Erik SM7DZV on 28 augusti, 2015 in Nyheter |
SM5UCG och SM5SUH Foto SM7XFD Tånga Hed 2015

Från loppisen på Tånga Hed: Lars-Inge SM5UGC och Jan SM5SUH. FOTO SM7XFD Stefan

— Av Gunnel SM6WXL —

Uppdaterat 2015-08-29

Tånga Hed Fieldday genomfördes idag lördag med försäljare av nya och  begagnade radioprylar. Många besäkare, fint väder och som vanligt stor aktivitet på området för bakluckeloppis. Fler bilder och länkar nedan.

Av Gunnels nya bilder från lördagen plockar vi tre:

SM6EAT och XYL Eva Ånga Hed 2015

Bland besökarna hittade vi Roland SM6EAT och XYL Eva. FOTO Gunnel SM6WXL.

Vimmelbild 5

SM6MNS Boris, SM7XTP Rolf, SM6WXA Janne och SM7NBO hittade varandra i vimlet. FOTO Gunnel SM6WXL.

Gamla radiomottagare och nostalgi

Gamla rundradiomottagare och nostalgi i form av gamla hederliga 78-or fanns också till salu. FOTO: Gunnel SM6WXL

Länkar till radionostalig på nätet
För er som söker efter radikonostalgi: Här finns två länkar som båda hittas un der radiogodis.se. Här hittar du radiogodis arkiv, Radio Luxemburg och Smokerings. Mycket nöje!

Här är Gunnels inledande rapport
från Tånga Hed i går (fredag) kväll.

SM5YZE Sven-Erik 2015-0-28

En känd profil på alla amatörradioträffar är SM5YZE Sven-Erik, med hemadress i Uppsala. I år har han besökt träffar från norr till söder, öst till väst, bland annat Seskarö, Lysekil, Öland och nu Vårgårda. FOTO Gunnel SM6WXL

 

Tånga Hed Fieldday 2015 är imorgon, lördag, men redan idag börjar förberedelserna och ett antal amatörer och arrangörer var redan på plats nu under kvällen. Fieldday Väst anordnas i år för tionde gången av ett gäng amatörer.

SM6HNS Dicken 2015-08-28

SM6HNS Dicken redan på plats för att fixa inför morgondagen. FOTO Gunnel SM6WXL.

I morgon blir det försäljare med nya och begagnade prylar, gratis loppis utomhus för den som vill, lotterier med fina vinster, mat och fika på plats. Samt naturligtvis massor av amatörer!

Väderprognosen ser lovande ut med bara liten risk för någon skur, så Tånga Hed blir säkert välbesökt. Passa på du också att få ett Eye-ball QSO och hitta något du tror dig behöva!

LÄNK
Här hittar du vägbeskrivning och mer information.

Print Friendly, PDF & Email

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com