Anmäl störningar från robotgräsklippare
till Elsäkerhetsverket
— Av Erik SM7DZV —
Elsäkerhetsverket fortsätter utfärda säljförbud för robotgräsklippare. Den senaste i raden är av märket Meek och säljs av Jula. Dess störningsdata låg i en klass för sig.
Viktigt att anmäla störningarna
Det är viktigt att radioamatörer som observerar störningar från robotgräsklippare, under laddning eller under gång, anmäler detta till Elsäkerhetsverket.
Ett par veckor tidigare var det en annan sådan klippare, med nästan exakt samma tillverkningsnummer, som förbjöds. I båda fallen beror säljförbuden på att klipparna avger störningar. Störningarna kan påverka funktionen hos annan utrustning som är i närheten där gräsklipparen används. Störningarna från klipparen från Jula ligger på 38,6 dB över gränsen för störningar som mest.