När radion kom till Milletorp

Posted by Erik SM7DZV on 10 juni, 2016 in Nyheter |
Sture SM7XY inspekterar en sändning Harlösabuggar

Sture Jönsson SM7XY (1905 – 1974) inspekterar en sändning Harlösabuggar.
FOTO SK7HW hemsida.

— Av Erik SM7DZV —

Via Kronobergs Sändaramatörer SK7HW och Nils-Olof SM7DBD förmedlar vi här en radioinspelning från den 13 februari 1972.  Göran SM7AYB, som då arbetade på Smålandsradion i Växjö,  intervjuade Sture SM7XY om hur det var i radion begynnelse. Det är ett program som sänts både i riksradio och lokalradio.

Programmet fick titeln: “När radion kom till Milletorp”. Sture kom från byn Milletorp som ligger strax utanför småländska Lindshammar.

Bidrag ur SSA:s arkiv
Eric SM6JSM har bidragit genom att ur SSA:s eminenta arkiv hämta upp tidningsartiklar och bilder på Sture, SM7XY. Lyssna till, och läs om, en av amatörradions verkliga pionjärer i Sverige.

 

XY 49

QSL från en hobbyutställning i Växjö hösten 1949. Sture sitter fyra från vänster. QSO med Widar SM7QK i Knislinge.
CREDIT Eric SM6JSM

Sture Jönsson, SM7XY, var en eminent konstruktör både inom elektronik och mekanik. Han var född 1905 och fick sitt amatörcertifikat den 29 mars 1933 då han titulerades då linjearbetare/telefonreparatör. 1939 omnämndes han i QTC, se nedan,  som expert på automatiska landsväxlar.

Sture var inte först med suffixet XY. Det var AB Aga-Lux, Östra Hamngatan 15, Göteborg som hade signalen 1924-1933.

Kristallstyrt på 7018 kHz
När Sture fick sitt certifikat var sändarna kristallstyrda och två av de frekvenser han använde var 7018 och 7176. På den tiden hade radioamatörerna frekvensbandet från 7000 till  7300 kHz.

Harlösabuggens skapare
Sture började på 40-talet att tillverka telegrafinyckar. Han fortsatte med de s.k. Harlösabuggarna och senare manipulatorer. Buggen kostade 90 kr 1946. Samtliga produkter var ytterst proffsiga.

QTC från 1939

SM7XY QTC nr 7 1939

En inskannad sida från QTC nummer 7 1939 med en presentation av Sture SM7XY. Klicka [CTRL +] för att se sidan i större storlek.
Credit: Eric SM6JSM.



 

QSL från 1934

XY 34

Stures QSL nr 58 från den 2 augusti 1934. QSO med Gunnar SM7YO i Nybro.
CREDIT Eric SM6JSM

 

 

SM7XY Sture SK QTC nr 6_7 1974

QTC nummer 6/7 1974: Sture S.K. Credit Eric SM6JSM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mer radiohistoria
Kronobergs Sändaramatörer SK7HW firar 70 år i år. Tidigare ordföranden Nils-Olof SM7DBD har skrivit om klubbens historia på hemsidan.

Klicka här för att läsa SK7HW:s historia, förmedlad av SM7DBD.

 

Tack
till Eric SM6JSM för grävjobb i arkivet.

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com