Polisen Swish-varnar: Falska SMS kapar mobilen

Polisens bedrägerirotel varnar för falska SMS som används för att kapa mobiltelefoner.
ILLUSTRATION: SVT Jämtland. Klicka på bilden för att komma till källan.
— Av Erik SM7DZV —
SVT Jämtland och Västernorrland rapporterar att det sedan i helgen har kommit in flera anmälningar till polisen, som varnar för att klicka på en länk i en ny typ av bedrägeri-SMS. Gör du det kapas din mobil.
”Anders har skickat 3780 kr. Klicka här för att acceptera!” heter det i SMS:et som innehåller en länk man uppmanas klicka på.
Får du detta eller liknande SMS – Klicka inte!
– Det här är helt nytt, det började i helgen eller slutet på förra veckan, säger Lars Andersson, chef för bedrägericentrum i region Nord.
”Väldigt nära att jag gick på det”
– Jag fick det och det var väldigt nära att jag gick på det, för det såg ut som ett vanligt sms, säger Ing-Brith Månsson i Backe. Det ser väldigt äkta ut. Jag har ju ett litet företag och använder Swish ibland. Och jag är inte van att få sånt skräp i telefonen.
Länk SVT Jämtland:
Det såg ut som ett vanligt SMS