Det går att ordna bredband även i glesbygder

Posted by Erik SM7DZV on 19 december, 2016 in Nyheter |

Amatörradionyheterna har tidigare i höst rapporterat om PTS och Region Västerbottens med flera försök att nå glesbefolkade delar av landet med bredband.

PTS är nu klar med sin analys och slutsatsen är att det är tekniskt möjligt att nå samtliga hushåll inom försöksområdet med 30 Mbits/sekund.

PTS skriver i sin analys:

Efterföljande analys av de sju förslagen på lösningar samt workshopen visar att det är tekniskt möjligt att nå pilotfallets samtliga 517 hushåll med internethastigheter om 30 Mbit/s. Därmed är det sannolikt att 30 Mbit/s till hushåll och företag även skulle kunna uppfyllas inom större delen av Sverige och det kan med detta anses vara tekniskt möjligt att EU-kommissionens mål om internethastigheter på minst 30 Mbit/s till alla år 2020 kan nås.

Länkar:
Till PTS pressmeddelande.

Amatörradionyheterna: Rapportering om projektmöte i Lycksele

Print Friendly, PDF & Email

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com