Bilföretag mörkar om enkel stöldmetod
DN rapporterar att nya BMW, Audi, Volvo och andra lyxbilar försvinner till synes oförklarligt från ägarnas p-platser.
Ligor har specialiserat sig på att skanna och spara nyckelkoder mm för att därefter stjäla bilen och åka iväg på enklaste vis.
Bilföretagen mörkar för att inte skapa panik bland sina köpare.
Lås mekaniskt – med nyckeln
Redaktionens otestade hypotes är att den som inte använder nyckelelektroniken för att låsa sin bil utan gör det mekaniskt med nyckeln, på gammalt sätt, möjligen har lite större chans att klara sig från påhälsning. Jag har dock förstått, att de modernaste bilarna inte längre har yttre låscylindrar i dörrarna. Där sprack möjligheten att välja bort elektroniken och låsa mekansiskt med nyckeln.
Knappar eller blixtlås?
Att använda nyckelelektroniken för att låsa bilen och spara några sekunder, på språng mot nästa sammanträde eller gympass, förefaller ungefär lika fåfängt som att byta från Levi’s 501 till 506 för att kunna stänga gylfen snabbare efter toalettbesöket.
/Erik SM7DZV
MUSIKLÄNK:
Musikalisk hyllning av en bilmodell som aldrig riskerade att få nyckelkoder skannade och stulna. Klicka här för ett besök i Vansbro.