Flygvapenmuseet visar FRA-Caravellen i sommar

FRA:s Caravelle användes för signalspaning 1974 till 1998. Idag står den parkerad utanför Flygvapenmuseet i Linköping. I sommar har museets besökare möjligheter att delta i guidade visningar. Begränsat antal platser. Förhandsanmälan krävs.
Klicka på bilden för länk till mer information.
FOTO © Erik SM7DZV.
— Av Erik SM7DZV —
Redaktionen fick en rad från Arne SM7CIL som nyligen besökt Flygvapenmuseet i Linköping och deltagit i en visning av FRA:s pensionerade signalspaningsplan. Caravellen står nu uppställd utanför anläggningen:
Jag var på en spännande visning på Flygvapenmuseet i Linköping i lördags. Presentationen tar cirka en timme, kanske inte så mycket radio, men den är ändå intressant, skriver Arne.
Det blir återkommande visningar framöver, den närmaste lördagen den 27 maj. Entréavgift 150 kronor. Förhandsanmälan krävs. Visning utomhus och begränsad framkomlighet i kabinen gör att visningen endast är tillgänglig för personer som kan gå utan hjälpmedel.
När man ändå är där, finns ju den exceptionella utställningen om DC-3:an de sköt ned 1952, med vrak och allt.
Länk:
Datum för sommarens visningar:
Caravelle – Guidade visningar sommaren 2017
Mer från Flygvapenmuseet:
Klicka vidare för att se bilder från utställningen om den nedskjutna DC3-an.
Bilder från utställningen
om den nedskjutna DC3-an
Samtliga bilder: FOTO © Erik SM7DZV