Max två specialsignaler tillåtna:
– Ny PTS-regel ändrar
firandet av nationaldagen on-the- air
Tisdagen den 6 juni firar Sverige sin Nationaldag.
Från 2005 till 2016 har vi amatörer kunnat fira den på vårt speciella sätt genom att de som så önskade fick byta ut SM mot SE, eller SA mot SF, i våra bassignaler.
Tyvärr innebär reglerna i det nya delegationsbeslutet att vi inte kan göra det så enkelt för oss längre. Den nya delegationsordningen tillåter högst två specialsignaler.
Max två specialsignaler
Eftersom vi numera endast får inneha två specialsignaler per person kan de som redan har två signaler inte ansöka om en tredje. Alla övriga kan fira som vanligt.
Ansök så här
Ansökan görs via ansökningsförfarandet på SSA:s hemsida (övre menyraden => SSA => Specialsignaler). Avgift: Noll kronor. Observera att tillståndet endast gäller mellan 00.00 och 24.00 UTC den 6 juni 2017 (=02.00 6/6 till 02.00 7/6 svensk sommartid). Eventuella frågor per mejl till signal@ssa.se.