Sommaröppet hos Sundsvalls Radioamatörer

Posted by Erik SM7DZV on 6 juli, 2017 in Nyheter |

Kvällens besökare på SK3BG njuter av både förplägnad och trevlig samvaro.
Klicka på bilden för länk till klubbens hemsida.
Foto © SM3LIV Ulla

— Text Jörgen SM3FJF — Foto Ulla SM3LIV —

I tisdags kväll, den 4 juli, höll Sundsvalls Radioamatörer traditionsenligt och årligen återkommande Sommaröppet  på SK3BG. 30 besökare kom och bjöds, även det enligt traditionerna, på jordgubbar, vaniljglass, grädde och kaffe.

 

Kvällen startade med att ordförande SM3LDP Markku hälsade alla hjärtligt välkomna och därefter lämnade han över kvällsprogrammet till SM3FJF Jörgen och SM3LIV Ulla, som inledde programmet med ett videoinslag med Tomas Ledin och sången “Sommaren är kort”. Därefter serverades jordgubbar med tillbehör.

Bild från Sommaröppet hos SK3BG. I bakgrunden ser vi Edvin Svedberg erhålla presentkortet av kassören SM3KDY Mats.
Foto © SM3LIV Ulla

Bildspel  och prisutdelning
Under kvällen visade SM3FJF Jörgen bilder från klubbens stora arrangemang “Amatörradions dag” från den 6 juni på Stora torget i Sundsvall.

SM3KDY Mats passade på att dela ut ett presentkort till Edvin Svedberg, 18 år, som var en av pristagarna från Amatörradions Dag. Edvin har visat stort intresse för amatörradiohobbyn och förhoppningsvis får vi se honom som kursdeltagare till höstens amatörradioutbildning på SK3BG.

Länk SK3BG

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com