Översvämningen i Texas:
Frivilliga radiooperatörer rekommenderas stanna hemma — Familjesäkerheten kommer främst

Posted by Erik SM7DZV on 27 augusti, 2017 in Nyheter |
(2017-08-27 kl 15.45) Uppdaterat 2017-08-28 kl 08.20. Uppdaterat 2017-08-29

Texas plågas av det som av vissa bedömare betecknar som de värsta översvämningarna i USA:s historia. Enligt FCC, USA:s motsvarighet till PTS, fungerar de flesta larmtelefoncentralerna.

FCC har uppskattat att 95 procent av mobilnätet också fungerar. Telekommunikationsinfrastrukturen i Texas har förbättrats efter orkanen Ike 2008.

Ej behov av fler frivilliga ARES-operatörer
Det finns inte heller behov av frivilliga ARES-operatörer från andra delar av landet kommer till södra Texas-sektionen, sa Lee Cooper, W5LHC, till ARRLs huvudkontor. Sektionen har redan varit i kontakt med ARES-sektionerna norra och västra Texas samt Oklahoma och Arkansas för ömsesidigt bistånd. Även ARES-sektionen i New Mexico har bistått.

Länk till ARRL:s nyhetswebb

 


Publicerat 2017-08-27

Amerikanska radioamatörer aktiva
räddningsarbetet under orkanen Harvey

SVT rapporterar att situationen i det av orkanen Harvey drabbade Texas blir allt mer desperat. Skyfallen fortsätter och tusentals människor hotas av störtfloder och plötsliga översvämningar.

Fortfarande för den med sig extremt stora regnmängder, och i dess väg följer kraftiga översvämningar och stormskador. Enligt den nationella vädertjänsten NWS är översvämningarna värre än allt som tidigare upplevts, de saknar motstycke, rapporterar AFP.

Radioamatörer har deltagit aktivit med sina nödnät i pågående räddningsarbeten.

Länkar
Läs mer på ARRL:s nyhetswebb
Gå till ABC News för nyhetsuppdateringar om stormen Harvey

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com