Första bilden på AR2682
— Återvändande solfläcken AR2673
Uppdaterat 2017-09-26:
Nya solfläcken AR2682 är inget annat än vår gamla bekant från början av september, AR2673, som återkommit efter två veckors färd runt solens baksida. Av tradition omnumreras återkommande solfläckar på detta sätt. Credit: SDO/HMI

Solen fotograferad idag på morgonen (2017-09-25) tjugo minuter i tio svensk tid. Solfläcken AR2673 har precis kommit inom synhåll från jorden och är den nedre av de två fläckar som syns på solens vänstra (östra) kant.
FOTO NASA SDO/AIA0193.
Klicka på bilden för länk till SDO och uppdatering.
— Av Erik SM7DZV —
Som vi förutskickade igår är den tidigare mycket aktiva solfläcken AR2673 på väg att idag komma inom synhåll från jorden. NASA har fotograferat solfläckens magnetbågar som nu är synliga vid solens östra kant, ”riktning klockan 0830”. Fotot är taget 2017-09-25 klockan 07.41 UTC.
Hur mycket energi den bär med sig är just nu oklart. Bedömare anser att den inte kommer att bli lika förödande som vid passagen i början av september.