Sverige klarar inte hemlig information vid kris
En TT-artikel om dålig krisberedskap i Sverige återges idag av flera media. Totalförsvarets behov och dagens distributionssystem av dagligvaror och drivmedel går inte ihop.
Mat, diesel och el. Livsviktiga varor i en krissituation. Efter år av misskötsel ska det civila försvaret byggas upp – och näringslivet måste vara med, enligt staten. Men i företagen hopas frågorna för hur det ska gå till.
ICA Sverige: ”Optimerat för färska varor till kunderna”
– Vi har optimerat vår verksamhet för att ha färska varor till våra kunder. Att ha en beredskap för ett totalförsvar och en lagring går i dagsläget inte i linje med det, säger Ulrika Dahlin, chef för risk och säkerhet på Ica Sverige.
Som exempel nämner Dahlin att bolagets nordligaste lager ligger i Borlänge och alla lastbilar är utlagda på entreprenad. Att få fram livsmedel till hela landet vid höjd beredskap eller krig kan bli svårt.
Länk:
Till artikel i Ny Teknik: Klicka här.