Ingen julsändning från Grimeton i år

Det blir ingen julaftonssändning från Grimeton i år.
Illustration från från Vänföreningens hemsida på nätet.
Klicka på bilden för länk.
Vänföreningen Alexander meddelar på sin hemsida att det inte kommer att bli någon julaftonssändning från Grimeton i år. De reparationsarbeten som pågått sedan branden i antennsystemet i oktober förra året är inte slutförda.
Under året har underhållsarbete pågått på delar av långvågsantennen, vilket bland annat medfört att sommarens SAQ-sändning fick ställas in. Tyvärr måste vi nu informera att även den traditionella julaftonssändningen med SAQ ställs in då arbetet inte kunnat slutföras som planerat. Vilket ibland blir fallet vid förvaltandet av en snart hundra år gammal långvågsanläggning, skriver Camilla Lugnet, VD för Stiftelsen Världsarvet Grimeton.
Vi beklagar verkligen detta och hoppas på er förståelse för situationen samt fortsatta stöd för verksamheten. Vi gör allt för att ”vår gamla dam” snart kan höras i etern igen!
Föreningen Alexander har därför också beslutat att det heller inte blir någon samling på stationen på julafton, då det inte blir någon utsändning.