SK5AJ fyller 50 år – Ger ut jubileumsdiplom

Posted by Erik SM7DZV on 16 december, 2017 in Nyheter |

Lennart SM5CBN ordförande för Club SK5AJ i Mjölby. Klubben firar sitt 50-årsjubileum genom ett återaktiverat kommundiplom.

— Av Erik SM7DZV —

Kommande år fyller Club SK5AJ i Mjölby fyller 50 år. Klubben, som bildades 1968, var mycket aktiv under en följd av år. Dess främsta tävlingsmerit var 1:a i EU och 6:e plats i CQWW CW Multi-Multi 1970.

Nu har klubben beslutat att försöka återuppliva aktiviteten med kommundiplomet genom att ge ut ett Jubileumsdiplom. Kommundiplomet instiftades 1971 och överläts senare till SSA.

Diplom för kontakt med minst 50 kommuner
SK5AJ jubileumsdiplom 2018 utdelas till de lic sändaramatörer och SWL för minst 50 körda resp hörda svenska kommuner under år 2018.

Bildades 1968
Club SK5AJ bildades 1968. Radioamatörer som var med den gången var bland annat Staffan SM5AD (S.K.), Arne SM5CNQ, Morgan SM5BVV och SM5EAC Åke (senare SM4EAC (S.K.)), SM5CAK Lars-Erik, SM5CEU Leif samt SM5CBN Lennart.

Mycket aktiv under en följd av år
Klubben var inledningsvis mycket aktiv under en följd av år. Man nådde fina framgångar i olika tävlingar men deltog också aktivt i SSA:s föreningsarbete. Medlemmar i klubben har förekommit som bland annat distriktsledare, QSL-ansvarig för 5:e distriktet, testledare, DX-bulle-redaktör, SSA styrelsemedlem och medlem i SSA valberednig, OTC funktionär mm. Klubben var även arrangör av SSA Årsmöte i Vadstena 1974.

Klubbens aktivitet har under senare år varit låg. Aktiviteterna i samband med 50-årsjubileumet är ett sätt för klubbens eldsjälar att på nytt höja aktivitetsnivån.

Länkar
Ladda ned mer information och regler för diplomet: SK5AJ-Jubileumsdiplom 
K5SM, undersida: Äldre bilder och kopia på tidningsartikel.

Etiketter: , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com