Radiomuseets nyhetsbrev för april:
Lars Lindskog utsedd till hedersmedlem

Posted by Erik SM7DZV on 4 april, 2018 in Nyheter |

Lars Lindskog, redaktör för Radiomuseets månatliga nyhetsutskick. Nu utsedd till föreningens hedersmedlem.
FOTO © Erik SM7DZV.

Radiomuseets nyhetsbrev för april har kommit. Där får man bland annat veta att en av museets verkliga kändisar, Lars Lindskog, har utsetts till hedersmedlem.

Lars är på Radiomuseet nästan varje dag, ofta är han först för att kolla att dörrarna står öppna, när besökarna strömmar till.

 

Finns med överallt
Lars finns med överallt. Han har en rad uppgifter inom Radiomuseet, många av dem självpåtagna. Han är områdesansvarig för Radiomuseets största område – Rundradio, och han sköter en stor del av museets korrespondens.

Tar emot beställningar på rör och komponenter
Det är Lars som tar emot beställningar på rör och komponenter och som ser till att paketen blir skickade. Genom sitt stora kontaktnät har han hittat många intressanta föredragshållare som föreningens medlemmar kunnat lyssna till under Föreningens kvartalsmöten.

Registrerat utställningsföremålen
Lars har varit drivande när det gäller registreringen av museets utställningsföremål. Han har även arbetat med uthyrning av radio och TV-apparater till olika filmprojekt, en verksamhet som idag ett viktigt tillskott till Föreningens driftsbudget. Listan kan göras ännu längre

Ladda ned och läs
Klicka för att ladda ned och läsa hela nyhetsbrevet (pdf):
Nyheter från Radiomuseet nr 111 april 2018-1

//SM7DZV
Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com