Beprövad amatörradioteknik användes
vid räddningen av det thailändska fotbollslaget

Posted by Erik SM7DZV on 15 juli, 2018 in Nyheter |

Radioamatörkonstruerad utrustning användes, när det thailändska fotbollslaget räddades, rapporterar nätsiten Hackaday.com.
Klicka på bilden för att läsa artikeln.

— Av Erik SM7DZV —

Bo SM5CJW visar DSB-transceivern som används för kontakt mellan dykarna nere i grottan och pejlarna på markytan.
FOTO © Erik SM7DZV.

Mobiltelefoner fungerar inte under under jord eller inom vidsträckta katastrofområden. Ett färskt exempel på detta var när det thailändska pojkfotbollslaget skulle undsättas, sedan de fastnat i en översvämmad grotta.

Nätsiten Hackaday.com hade för några dagar sedan en artikel om hur långvågig amatörradioteknik togs till användning, när det thailändska pojkfotbollslaget räddades.

Brittiska rådet för räddningsinsatser i grottor, The British Cave Rescue Council (BCRC), tillfrågades om experthjälp. BCRC hade tillgång till HeyPhones, en 17 år gammal amatörradiokonstruktion för långvåg, konstruerad av John Hey G3TDZ (S.K.).

Kommunikation och pejling i Lummelunda
Förra året hade Amatörradionyheterna en serie reportage om utforskningen och karteringen av Lummelundagrottan på Gotland. I det arbetet används utrustning för extrem långväg, 32 kHz, både fär pejling och positionsbestämning och för talförbindelse mellan dykarna nere i grottan och personal uppe på markytan. Oscillatorn är av samma slag som används i klockor, den är extremt frekvensstabil och har mycket lågt pris. Bo Lenander SM5CJW är den som konstruerat utrustningen.

 

Länkar:

Avancerad pejling används när Bo SM5CJW och speleologerna fortsätter kartlägga Lummelundagrottan

Kort introduktion till Bosses SM5CJW livslånga intresse för grottforskning

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com