Stark jordmagnetisk storm
överraskade NOAA:s prognosmakare

Posted by Erik SM7DZV on 26 augusti, 2018 in Nyheter |
(2018-08-26)

26 augusti: K-index 7 och kraftigt försämrade blev effekter  på dagens kortvågskonditioner till följd av det oväntade massautkastet från solen.

— Av Erik SM7DZV —

En mycket stark och oväntad jordmagnetisk storm med styrkan G3 pågår sedan tidigt idag den 26 augusti.

Spaceweather uppger att stormen kan ha orsakats av ett koronamassautkast (CME) som inträffade för omkring 24 timmar sedan. Aurora har rapporterats från bland annat Skandinavien, Kanada, och en del stater i USA.

80 miljoner kilowatt
Enligt en datormodell som NOAA använder, passerade en effekt på nästan 80 miljarder watt, eller 80 miljoner kilowatt,  genom jordens auroraområden under dagens jordmagnetiska storm.

 

Blank sol under 132 dagar hittills i år
Uppgifterna kommer från Spaceweather som framhåller att solen har varit blank, utan spår av solfläckar, under 132 dagar hittills i år. Det motsvarar 55 procent av antalet dagar sedan nyår. Det som hände i helgen var annorlunda. En stor solfläck dök plötsligt upp och växte snabbt till en spretig grupp med två mörka kärnor av ungefär samma bredd som jorden.

Länk: NOAA: Solar Cycle Progression

 

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com