ZD9CW Steve aktiverar Tristan Da Cunha
— Världens mest avlägsna och bebodda ö
— Av Erik SM7DZV —
Från QRZ.com har vi hämtat nyheten att Steve, G4EDG kommer att vara aktiv från Tristan Da Cunha som ZD9CW från den 20 september till den 22 oktober 2018.
Steve kommer att vara QRV på 40 – 15 metersbanden, möjligen även på 80 meter. Han kommer huvudsakligen att köra telegrafi och RTTY samt något SSB. Han kommer inte att köra 160 meter eller FT8. QSL via LZ1JZ Tony, som också står för tryckningen.
Grannön: Inaccessible Island
Tristan Da Cunha ligger mitt ute i Sydatlanden på en linje ungefär mellan Kapstaden och Rio de Janeiro. En av de obebodda grannöarna har det föga inbjudande namnet Inaccessible Island och en annan heter Nightingale Island.
Wikipedia vet berätta att Edinburgh of the Seven Seas är det samhälle i världen som ligger längst bort från annan bebodd plats. Till Sankt Helena är det 250 mil.
Länkar:
Welcome to Tristan Da Cunha, ”the remotest island in the world”:
Världens mest avlägsna bebodda ö.
Wikipedia: Tristan da Cunha