SK3BG Sundsvall — höstaktiviteter i bilder

Posted by Erik SM7DZV on 22 oktober, 2018 in Nyheter |

Ulf Sundholm höll ett mycket spännande föredrag av om den hemliga tillverkningen av tungt vatten i Ljungaverk under kriget. Han berättade även om tillverkningen av Syntetgummi av mycket hög kvalitet som bland annat användes i flygplansmotorer.
FOTO: Privat.
Klicka på bilden för länk till klubbens hemsida.

SK3BG, Sundsvalls Radioamatörer, är en mycket livaktig klubb. Hemsidan på nätet vittnar om många olika verksamhetsinriktningar. Klubbens medlemmar träffas varje tisdag i klubblokalen vid Sidsjön, och kalendern på hemsidan redovisar träffarnas långsiktiga program.

Markku SM3LDP, ordförande för SK3BG, skickade för några dagar sedan ett mejl med bilder från några av höstens aktiviteter.

Den 29 september genomförde klubben en konferens med fokus på amatörradions framtid. Närvarande var SSA:s vice ordförande, DL2, DL3 och cirka 40  radioamatörer från SM2 och SM3, från Gävle till Luleå. Agendan innehöll bland annat frågor om framtid, klubbverksamhet, samband och utbildning.

En uppmärksammad klubbträff några dagar senare handlade om tillverkning av tungt vatten i Ljungaverk.

Klicka för fler bilder  –> 

 

Tungt vatten från Rjukan i Norge från 1944.
FOTO: Privat.

Böcker av Ulf Sundholm. Finns att låna på klubben.

SSA:s vice ordförande Jonas Hultin SM5PHU
medverkade vid Framtidskonferensen SK3BG 2025.
FOTO Privat.

Några av deltagarna i Framtidskonferensen SK3BG 2025.
FOTO: Privat.

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com