Nyheter från Grimeton: World Radio Day,
logg från julaftonssändningen och nytt konstverk

Posted by Erik SM7DZV on 2 februari, 2019 in Nyheter |
Uppdaterat 2019-02-04.

Långvågsantennerna vid Grimetons Radiostation.
FOTO © Erik SM7DZV

 

• Amatörradiostationen vid världsarvet Grimeton, SK6SAQ, deltar i firandet av världsradiodagen den 13 februari, onsdag i nästa vecka.
• I veckan kom också sammanställningen från  Julaftonssändningen 2018.
• SVT Nyheter Halland rapporterar att ett konstverk kommer att uppföras vid Världsarvet Grimeton Radiostation under 2019.

 

— Nu är det dags för årets upplaga av World Radio Day, skriver Cornelia Magnusson SA6CYL i ett pressmeddelande från Grimetons Radiostation. Dagen initierades av UNESCO för att lyfta vikten av radiokommunikationens betydelse i vårt samhälle då, nu och imorgon. Årets tema är Dialog, tolerans och fred.

— Kom och delta i ett radiomaraton på SSB eller CW. Förra året fick vi 189 kontakter i 23 olika länder, hur många får vi i år, skriver Cornela. Energipåfyllning under dagen i form av fika.

 

 

Upplägg för Världsradiodagen vid Grimetons Radiostation:
CQ: 13 februari
DE: 7S6WRD
QRV: KL 10:00 till 16:00
QTH: Amatörradiostationen SK6SAQ, Världsarvet Grimeton.

— Vi har en ny Lannabo Lii antenn, skriver Cornelia. Denna Log-Periodare täcker hela 13-30 MHz spekrat. Effekt 2500 W.
Frekvenser
Tänkta frekvenser under dagen;
14.035 Mhz  CW, 7.035  Mhz CW, 7.140 Mhz  SSB, 3.755 Mhz SSB

73´s från Grimeton:
Cornelia SA6CYL, Hans SM6LWH, Kjell SM6CQU


 

Rapport om julaftonssändningen
På sin hemsida har Vänföreningen Alexander nu lagt ut slutrapport om julaftonssändningen 2018. Stationen fick in 343 lyssnarrapporter  från 28 olika länder. Klicka här för länk till sammanfattningen.    Klicka här för logg (pdf).

 


Konstverk till Världsarvet
Varbergs kommun har beslutat att årligen avsätta en miljon kronor till konstnärlig gestaltning utanför centralorten. Därför kommer Grimeton att få ett nytt konstverk. Nu söker kommunen efter konstnärer som är intresserade av uppdraget.

Årets verk ska uppföras vid radiostationen i Grimeton, vilket beslutades i kultur-och fritidsnämnden i slutet på januari”,  skriver SVT Halland på sin nyhetssida på nätet.

Etiketter: , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com