Svensk-amerikanska Jessica Meir
väntas astronautdebutera den 25 september

Posted by Erik SM7DZV on 19 april, 2019 in Nyheter |

Astronauten Jessica Meir
väntas rymddebutera i september.
Klicka på bilden för länk till NASA:s presentation.

— Av Erik SM7DZV —

Under de senaste dagarna har flera inslag i våra spalter handlat om rymden.

I går eftermiddag rapporterade SVT Nyheter att den svensk-amerikanska Nasa-astronauten Jessica Meir räknar med att få göra rymddebut i september. Enligt NASA:s planering kommer hennes rymdvistelse att vara från den den 25 september fram till våren 2020.

Jessica Meir är doktor i  marinbiologi och har både svenskt och amerikanskt medborgarskap. Svenska släktingar har hon bland annat i Västerås.

SVT presenterar den blivande astronauten:

Meir har en examen i rymdforskning från Internationella rymdinstitutet i Frankrike och har doktorerat i marinbiologi vid Scripps Institution of Oceanography i San Diego, USA. 2015 blev hon färdigutbildad astronaut efter två år av studier i Nasas 21 Astronaut Group. Hon har även studerat vid Stockholms universitet.

Fuglesang hittills ende svensk i rymden
I december 2006 blev astronauten Christer Fuglesang, SA0AFS,den förste och hittills den ende svensken som varit i rymden. Som astronaut genomförde han två resor till den internationella rymdstationen ISS. [Källa: SVT]

Länkar
SVT Nyheter (2019-04-18 klockan 15.46):
Klart: Jessica Meir blir den första svenska kvinnan i rymden 
NASA: Presentation av Jessica Meir

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com