SOCWA-konceptet går på export till Schweiz
Ropa ”CQ HTC” för CW-QSO med jubilerande HTC

Posted by Erik SM7DZV on 29 november, 2019 in Nyheter |

Uppdaterat 2019-11-29: Rättelse:
Alla som samlar poäng i HB-OCWA deltar också i utlottningen av de fina priserna. Eventuella vinnare som bor utanför Schweiz får dock själva betala frakt och tullkostnader.

HB-OCWA 2020
Klicka på bilden för länk.

HTC texilmärke för HB-OCWA-deltagare.
Klicka på bilden för länk till HTC.

HTC, Helvetia Telegraphy Club, är en schweizisk förening för radioamatörer. Klubben fyller 40 år 2020. Inför jubileumsåret letade man efter en lämplig verksamhet som skulle kunna aktivera föreningens medlemmar. Helst ville man satsa på ett känt och framgångsrikt koncept. Att uppfinna hjulet på nytt var man heller inte intresserad av.

Klubbens ordförande Hugo HB9AFH hade deltagit i SOCWA 2013 och tyckte att det hade varit trevligt, därför började man intressera sig för SOCWA. I början av augusti i år skrev Hugo till SOCWA och ställde frågorna: Skulle det gå att få utnyttja SOCWA:s-koncept och copyright? Skulle det dessutom vara möjligt att få använda källkoden för att kunna översätta hela projektet så att det skulle kunna realiseras i Schweiz?

Svaret från SOCWA-gruppen kom promt:

— Helt OK svarade Erik SM7DZV och Mats SM7BUA.

— Javisst svarade Roland SM6EAT, som gjort all programmering och allt underhåll av programvaran.

— Men, tillade Roland, räkna med att de äldsta delarna av programmet är sedan 2013 och att programmeringstekniken gått framåt sedan dess…

 

Anpassade regler och tre språk
Schweizarna lät sig inte avskräckas. Naturligtvis visste man att reglerna behövde ändras något för att passa landets unika förhållanden, Schweiz är geografiskt mindre och har tre huvudspråk. Det handlade också om att eventuellt möjliggöra extra poäng för QSO med någon av de speciella jubileumssignalerna HB40HTC och HB40HC. I övrigt räknade man med att SOCWA-upplägget i stort skulle kunna användas.

Slutlig version klar i november
Roland plockade fram program och databaser, rensade dem från alla individuppgifter, och skickade ned materialet till sin schweiziske kollega, som på kort tid gjorde ett imponerande arbete. Den 9 november meddelade den schweiziska projektgruppen att man nu har en fungerande slutlig version klar på nätet.  Programmet finns tillgängligt för alla och registrering av användare kan göras på det sätt som vi vant oss vid sedan 2013. Registreringen av QSOn öppnar den 1 januari 2020.

Öppet för radioamatörer i alla länder
— alla kan vinna fina priser

Det schweiziska telegrafiprojektet är öppet för radioamatörer från alla länder. Vi kan delta från Sverige, men endast förbindelser med HB-stationer ger poäng. En pristävling med ett imponerande prisbord är utlyst. Alla som samlar poäng i projektet får också delta i utlottningen av priser, men vinnare utanför Schweiz får lov att själva betala för frakt och tullkostnader.

Ömsesidig draghjälp
På den schweiziska OCWA-sidan kommer det att finnas en uppmaning att även logga förbindelser med skandinaviska stationer på SOCWA:s hemsida. Motsvarande uppmaning kommer att publiceras på SOCWA:s hemsida efter årsskiftet.

Rekommenderade frekvenser
Rekommenderade frekvenser (kHz): 1835-1840, 3535-3540, 7035-7040, 10125-10130, 14035-14040, 18085-18090, 21035-21040, 24905-24910 och 28035-28040. Deltagare uppmuntras dock att också fokusera på HTC:s egna vattenhål/sändningsfrekvenser för telegrafi: 3569, 7033 och 14062 kHz.

Erik SM7DZV

Etiketter: , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com