SK3BG genomför videomöten under april och maj
”Jitsi fungerar klockrent — Se tips på hemsidan”

Posted by Erik SM7DZV on 13 april, 2020 in Nyheter |

Markku SM3LDP.

Länk SK3BG.

— Vi använder Jitsi med fint resultat. Det går klockrent. Vi har än så länge haft mellan 17 och 22 deltagare i alla möten som vi genomfört, säger klubbens ordförande Markku SM3LDP. SK3BG-nytt och Bullen har vi testat köra, och vi har folk på både FM-repeatern och Jitsi.

”Fungerar bäst med Chrome”
— Jitsi fungerar bäst på webbläsaren Chrome. Den som vill vara med går in via SK3BG:s hemsida på nätet, säger Markku.

”Tips om inställningar finns på hemsidan”
— Läs det som finns under fliken Videokonferensinställningar. Där finns saker som är bra tänka på.

 

Träffkvällar på nätet
För ett par veckor sedan rapporterade SK3BG i Sundsvall, att man ställde in klubbens tisdagsträffar under april och maj. Nu meddelar klubben att man iställer kommer att genomföra träffarna på online. Träffarna blir den 14:e, 21:e och 28:e april samt den 5:e, 12:e, 19:e och 26:e maj. Hittills är inget program planerat för träffkvällarna som kommer att ha plats för presentationer.

”Onlinechatta med likasinnade”
Du hämtar kaffe och bullar från ditt kylskåp och kaffebryggare lutar bakåt och online-chattar med likasinnade och det finns plats för spontana presentationer och diskussioner. Inloggning till mötet sker via vår hemsida SK3BG.se hälsar Medlemssektionen. Vi kör lite experimentellt on line, i samband med SK3BG-nytt SSA bulletinen online söndagar 21.00.

Erik SM7DZV
Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com