Radiostationen SI9AM i Utanede avvecklas
Coronapandemin blev slutet för besöksstationen

Posted by Erik SM7DZV on 19 september, 2020 in Nyheter |

Ulla Norrmén SM3LIV är kassör för SI9AM, formellt King Chulalongkorn Memorial Amateur Radio Society.
FOTO © Jörgen SM3FJF.

Styrelsen för SI9AM i Utanede har beslutat att den uppskattade besöksstationen ska avvecklas. Grunden för beslutet är ekonomiskt. Sedan flera år täcker inte intäkterna av uthyrningarna föreningens kostnader. Covid-19-pandemin har medfört att situationen har förvärrats ytterligare. 

— Vi har insett att det inte längre existerar någon marknad för denna typ av besöksstationer, säger Jörgen Norrmén SM3FJF, som är ordförande för SI9AM. Vi orkar inte fortsätta att ta förlusterna år efter år.

Erbjudande till ägarklubbar att ta över
Styrelsen vänder sig nu till de åtta ägarklubbarna och erbjuder intressenter att köpa all radioutrustning för den symboliska summan 5000 kronor, överta hyreskontraktet, som för närvarande kostar 15 000 kronor per år, samt förbinda sig att driva anläggningen vidare. Anropssignalen SI9AM ingår inte i överlåtelsen.

Jörgen SM3FJF är mycket noga med att framhålla att styrelsen kommer att pröva hållbarheten i det upplägg som presenteras av den förening eller den grupp radioamatörer som kommer att överta anläggningen.

Styrelsen förbehåller sig prövningsrätt
Intressenter från de åtta ägarklubbarna, som är beredda att överta anläggningen och hyresavtalet samt driva verksamheten vidare ska meddela sig till föreningens ordförande Jörgen Norrmén SM3FJF senast den 10 oktober. Styrelsen förbehåller sig prövningsrätt inför beslutet om överlåtelsen.

 

— Styrelsen vill absolut inte se radioutrustningen börja säljas ut, säger klubbens ordförande Jörgen SM3FJF.

”Vill absolut inte se stationens radioutrustning bli till salu”
— Vi vill under inga omständigheter se att radiostationen upphör och att radioapparaterna och utrustningen om något år blir till salu på Tradera eller andra försäljningsställen, betonar Jörgen. Nyvärdet på radioutrustningen är mer än 20-dubbelt högre än de 5000 kronor som styrelsen nu har satt som försäljningspris.

Uthyrningen upphör den 1 december
Inga uthyrningar har skett sedan januari 2020. Nedläggningsbeslutet innebär att uthyrningarna upphör den 1 december i år samt att verksamheten överlåts till framtida ägare under första kvartalet 2021.

Ägs av åtta radioklubbar
SI9AM ägs och drivs av åtta radioklubbar: SK3BG Sundsvalls Radioamatörer, SK3EK Sollefteå Radioklubb, SK3GA Hudiksvalls Sändareamatörer, SK3GM Kungsgårdens Radioklubb, SK3IK Ådalens Sändareamatörer, SK3JR Jemtlands Radioamatörer, SK3LH Gullängets Radioklubb samt SL3ZYE FRO-avdelningen i Sollefteå.

Överlåtelsevillkor
Avvecklingsbeslutet i styrelsen för SI9AM innebär att den kompletta radiostationen erbjuds till försäljning i första hand till en eller flera personer eller radioförening i de ovanstående föreningarna. Köparen/köparna övertar hela radioverksamheten för fortsatt drift i privat regi alternativt radioförening. Framtida ägare måste förbinda sig att överta hyreskontraktet på Holmstagården, Utanede, samt att driva verksamheten vidare. Priset för radiostationen har satts till 5000 kronor, nyvärdespriset är mer än det 20-dubbla (se sammanställning nedan). Kostnaden för hyresavtalet är 15 000 kronor per år.

159  000 radioförbindelser
Loggboken visar 159 tusen loggade QSOn under perioden 2000-07-19 till 2019-12-31. Av de 159 tusen förbindelserna har ca 150 tusen körts på YAESU FT-1000MP. Cirka 100 tusen av förbindelserna har körts på ACOM-1000 slutsteget. Övriga förbindelser kördes på klubbens tidigare slutsteg Heathkit SB-220, som såldes 2008. Här är den aktuella radioutrustningen:

• YAESU FT-1000MP för kortvåg
• ACOM-1000 slutsteg för kortvåg
• Yaesu FT-225 RD för 145 MHz (Allband)
• ICOM IC-28 för 145 MHz (FM)
• 2 el beam för 7 MHz
• JP-Tribander beam för 14-21-28 MHz
• 3 el beam för 14 MHz, fast riktning 165 grader
• Folded dipole för 3,5-7-14-18-24-28 MHz
• Cushcraft Beam A-3W för 10, 18 och 24 MHz (WARC-banden)
• Dipole för 1.8 MHz och 10 MHz
• ARX-2 vertikal för 145 MHz

Shacket vid SI9AM.
FOTO © Jörgen SM3FJF.

 

Framgångrik i många tester
Från millennieskiftet och fram till i år har SI9AM hamnat på höga placeringar i många tester. Flera fina första- till tredjeplatser har nåtts under åren. Topp tio till femton har ofta förekommit i resultatlistorna.

Erik SM7DZV

 

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com