Ökande användning av solenergi blir
fara för livsviktig radiokommunikation
Uppdaterat 2021-03-17. Uppdaterat 202-03-18: Relaterade nyhetslänkar.

Allt fler solcellsanläggningar byggs i Sverige.
FOI varnar i en aktuell rapport för allvarliga radiostörningar.
Illustration: E-On hemsida 2021-03-17.
Totalförsvarets Forskningsinstitut, FOI, presenterade på måndagen (2021-03-15) rapporten Radiostörningar från solcellsanläggningar. I den framhålls hur elektromagnetiska störningar (EMC) från solel kan bli en fara för viktig radiokommunikation.
– Det är många som är ganska oroade, säger Sara Linder, förste forskare på avdelningen för ledningssystem på FOI i Linköping, och projektledare för studien.
Upptäcks ofta på kortvågsbandet av radioamatörer
Problemen upptäcks ofta av radioamatörer som får störningar på kortvågsbandet. Men även mobiltrafik kan störas. I Danderyd fann man till exempel att en solcellsanläggning på en skola gav upphov till störningar på Telias mobilnät. Störningarna var som mest intensiva under dagen, men gick ner på kvällen, vilket var den första ledtråden som pekade på att solceller kunde ligga bakom störningen.
Solcellsanläggning stängdes ned under toppmöte
Även internationellt ökar oron för hur anläggningarna stör radiotrafiken. I Nederländerna valde man under toppmötet GES 2019 World Forum i Haag att stänga ner hela solcellsanläggningen på taket till byggnaden under tre veckor, med hänvisning till risken att den kunde störa polis och räddningstjänsts radiokommunikation.
Problem i Nederländerna
Samma sak kan hända i Sverige
– Det här problemet har man sett redan nu i Nederländerna. Deras motsvarighet till vårt Rakel-system för blåljusmyndigheter har drabbats av störningsproblem. Samma sak kan hända i Sverige, och det har redan varit fall där man haft svårt att ta emot mobiltelefoni. Man kan förvänta sig mer sådana problem i framtiden, säger Sara Linder.
Länkar:
FOI – Totalförsvarets forskningsinstitut, nyhetsmeddelande (2021-03-15):
Ökat användande av solenergi fara för livsviktig radiokommunikation
Läs rapporten: Radiostörningar från solcellsanläggningar
Relaterade nyhetslänkar:
Amatörradionyheterna (2020-06-11)
Elsäkerhetsverket: Installationsbrister i var tredje solcellsanläggning
Amatörradionyheterna (2020-12-03)
Smart avtalsrad skyddade Lennart SM6EAQ från solcellsstörningar
Amatörradionyheterna (2020-12-08)
Elsäkerhetsverket och Försvarsmakten: Solcellsanläggningar kan störa Försvaret