ITURHFProp — ett bra hjälpmedel
för förståelse av radiovågornas utbredning

Posted by Erik SM7DZV on 12 maj, 2021 in Nyheter |
Publicerat 2021-05-07. Uppdaterat 2021-05-12

Klicka på bilden för att komma direkt till prognosverktyget ITURHFProp.
Credit: ITURHFProp och RSGB.

Var hörs mina kortvågssignaler? Varje dag är frågan aktuell. En av våra läsare hörde av sig idag och undrade.

Det finns flera metoder att besvara frågan. Ett av de självklara råden är att utnyttja Reverse beacon. Ett annat är att lyssna till NCDXF nät av radiofyrar över hela jorden. Den senare metoden kräver inget Internet och fungerar för alla som har en trafikmottagare.

Vi vill också påminna om prognoshjälpmedlet ITURHFProp som supportas av brittiska RSGB. Det går att göra punkt-till-punkt-beräkningar, men viktigare är att programmet också kan visa hur radiosignalerna fördelas över ytan. Frekvensband, effekter och klockslag kan varieras liksom markeringen för sändarplatsen, så att den senare stämmer överens med det egna QTHt.

 

Ger förståelse för dygnsvariationerna i jonosfären
En annan viktig fördel med ITURHFProp är att man under användningen får en klar bild av hur jonosfärskikten byggs upp och flyttar runt jorden under dagen samt vilka konsekvenser det får för vågutbredningen på olika amatörradioband. Klicka på bilden för att komma direkt till prognosverktyget.

Erik SM7DZV

Länkar:
Amatörradionyheterna (2016-01-12) ITURHFProp – Nytt lätthanterligt prognosverktyg
Amatörradionyheterna (2016-01-13) Prognoshjälpmedlet som illustrerar skillnaden mellan dag- och nattkonditioner


Faktafel?
Hittat faktafel i texten? Skriv och berätta.

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , , , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com