Idag, 14 maj: 90 år sedan skotten i Ådalen
SR P1: Trumpetaren som blåste Eldupphör!
Uppdaterat 2021-05-15, länk till Youtube.

Demonstrationståget på väg mot Lunde 14 maj 1931.
Illustration: www.LO.se.
Klicka på bilden för länk.
Idag är det 90 år sedan svensk militär öppnade eld mot ett demonstrationståg i Lunde, Ångermanland. Fem personer dödades, fem ytterligare skadades.
Kaptenen som beordrade eld dömdes senare av krigsrätten i Sollefteå till åtta dagars arrest utan bevakning. När han lämnade Armén gjorde han det med överstelöjtnants grad.
Trumpetaren Tore Andersson, senare Alespong, blåste signalen Eld upphör, och förhindrade därmed fortsatt blodbad.
SR Kulturnytt idag: Om Alespongs trumpet
Sveriges Radio Kulturnytt i P1 publicerar idag en artikel om Alespongs trumpet som varit försvunnen men som kommit till rätta. Trumpeten används nu av Gibrish, ett musikband från Sundsvall, i deras nya singel Trumpetaren.
Musikstycket Trumpetaren berättar om orkesterledaren Tore Andersson/Alespong som mitt i kulregnet i Lunde år 1931 blåste eld upphör och stoppade militärens skjutningar av demonstranter. .
Erik SM7DZV
Länkar
SVT (2021-05-14): 90 år sedan skotten i Ådalen – så förändrade händelsen Sverige
Sveriges Radio (2021-05-14): Trumpeten som blåste eldupphör i Ådalen får nytt liv
LO: Skotten i Ådalen
Lästips:
Birger Norman: Ådalen 31, Rabén&Sjögren 1968.
Ådalen Glöm dem aldrig. Arbetarkultur, Stockholm 1981.
ISBN 912 7014 132 0