Rassle radiomeeting i Emmaboda inställt

Posted by Erik SM7DZV on 16 maj, 2021 in Nyheter |
Uppdaterat 2021-05-17.
Uppdaterat 2021-05-19:  Arrangörerna har pekat ut 3 – 5 september som nytt möjligt datum för träffen.

Inte ens Eyeball-QSO med coronaavstånd fungerade den här gången. Rassleträffen skjuts upp.
FOTO från oktober 2020 © Erik SM7DZV.

Rassleträffen, radiomeetinget som planerades i Emmaboda till om två veckor, ställs in. Arrangörerna hoppas kunna återkomma med nytt datum efter sommaren.

Det räckte inte med entusiasm och optimism. Pandemin gör det inte tillrådigt att genomföra träffen. Därför skjuts planerna in i framtiden.

När fysiska träffar ska kunna återupptas står skrivet i stjärnorna. Uppslagen i planeringskalendrarna gapar tomma.

Erik SM7DZV

 


Publicerat 2021-04-29:

Planering för radio-weekend i Emmaboda

Meeting i Rasslebygd i oktober 2020: Eyeball-QSO med coronaavstånd.
Klicka på bilden för att läsa om träffen i oktober.
FOTO © Erik SM7DZV.

Medan köerna till covidvaccineringen växt, och fler och fler blir fullvaccinerade, har Emmaboda radioklubb och FRO Möre hållit modet uppe och fortsatt att planera för radio-weekend i Emmaboda. Det är en kamp mot klockan och smittan: Radioträffen är planerad till den 28-30 maj.

I oktober genomfördes förra träffen på det stora festivalområdet i Rasslebygd utanför Emmaboda. Så länge kommunens smittskyddshandläggare inte kommer med ett veto fortsätter föreningarna med förberedelserna för den nya träffen i slutet av maj.

Flest besökare väntas under lördagen som är öppen för radioloppis och eventuella besökare.

Mer info: Se Agenda.

 


Faktafel?
Hittat faktafel i texten? Skriv och berätta.

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: , , , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com