Tysk arbetsgrupp utbildar lärare
i amatörradio och telekommunikation

Posted by Erik SM7DZV on 23 maj, 2022 in Nyheter |

Klicka på logotypen för att komma till föreningens hemsida.

En läsare tipsar om en tysk arbetsgrupp för amatörradio och telekommunikation i skolor (AATiS e.V.).

Det är en ideell förening som grundades 1994 i syfte är att vara en partner till lärare, ungdomsledare, utbildare inom industrin och andra intresserade samt skolbarn och ungdomar. Föreningen utbildar och använder handledare att arbeta med unga, något som visat sig vara effektivt.

Utbildningsdag under radiomässan  Friedrichshafen
I samband med amatörradiomässan i Friedrichshafen 24 – 26 juni kommer föreningen att genomföra en särskild lärarutbildning. Det kommer att ske fredagen den 24 juni 2022, från 10.30 till 17.00. Temat för utbildningen är ”Science Education in Practice”. Ansvarig för utbildningen och dess uppläggning är professor Roman Dengler, DK6CN, från University of Education i Karlsruhe.

Deltagande i utbildningsdagen är gratis. Anmälan till utbildningsdagen ska göras senast 31 maj 2022 på schule@darc.de.

 

Både fritidsaktivitet och karriärorientering
Föreningens syfte är att via lärarna kunna erbjuda ungdomarna både meningsfull fritidsaktivitet och konkret karriärorientering. Projekten leder direkt till tekniska och vetenskapliga kurser. Här samarbetar AATiS e.V. med industri och institut för att så snart som möjligt och på ett praktikinriktat sätt kunna förmedla ny teknik till lärare och elever. Eleverna erbjuds råd och specifikt stöd för tävlingen Jugend forscht och andra aktiviteter.

Bildades 1994 — mer än 600 medlemmar
Arbetsgruppen för amatörradio och telekommunikation i skolan registrerades som förening i september 1994. Föreningen har för närvarande över 600 medlemmar; dessa kommer från hela Tyskland och flera grannländer. Även om fokus för verksamheten ligger på skolsektorn finns även andra yrkesgrupper representerade. Detta återspeglas i styrelsen där det bland annat finns en gymnasielärare, en civilingenjör och en senior lärare.

Verksamhetsområden
AATiS e.V. arbetar inom bland annat följande områden:
• Amatörradioapplikationer
• Telekommunikation och nätverk
• Meteorologi, aerologi, klimatologi
• Jord/rymdvetenskap, radioastronomi
• Elektronik, sensorer, mikrokontroller, robotik

Print Friendly, PDF & Email

Etiketter: ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com