Åskan går: — Dags igen för Bengts artikel
om hur man skyddar sin radiostation

Posted by Erik SM7DZV on 28 juni, 2022 in Nyheter |

Uppdaterat 2022-07-01

Åskkfront 2022-07-01 klockan 19.30.
Källa SMHI.
Klicka på bilden för länk.

Bengt SM3AAE i Österforse:
— Det blir mest lite 80 meter nu för tiden.
FOTO © Erik SM7DZV.

Åsksäsongen är här. Därmed blir Bengts SM3AAE artikel om åskskydd på nytt aktuell.

Bengt och hans bror började skriva på artikeln i slutet av 1980-talet och vårt nätmagasin publicerade den första gången i maj 2015. Den platsar varje sommar.

— Åskan är densamma som alltid, säger Bengt, men elektroniken har blivit känsligare. Halvledarna är inte lika tåliga som förr i tiden när vi använde oss av radiorör.

Har sålt sin radiomast
— Det har blivit mindre och mindre med amatörradio, mest 80 meter numera, säger Bengt. Jag har sålt min radiomast med yagiantennen och väntar på att den ska hämtas.

 

Bott på platsen sedan 1983.
Bengt och hustrun Margareta har bott i huset i Österforse sedan 1983. Han kom till byn när han var fem år och bodde där fram till dess han blev 17. Sedan följde utbildningar och arbete på andra orter under många år, innan han återvände till ungdomens hemby.

Men nu börjar det ta emot, Bengt har ett halvår kvar till dess han fyller 90, och han och hustrun har börjat fundera över hur länge de kan bo kvar i huset.

Erik SM7DZV

Länkar
SMHI (Karta): Radar med blixt 
Amatörradionyheterna (2015-05-24): Skydda din radiostation mot åska
Amatörradionyheterna (2020-06-02): Åskan går — Jorda och kortslut 
Elsäkerhetsverket Åska och åskskydd 
Eon (2022-06-27): Nu börjar åsksäsongen

Etiketter: , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com