Internationella Fyrhelgen: Här är fyrarna
som aktiveras av svenska radioamatörer
Uppdaterat 2022-08-20:
SK7RN aktiverar Långe Erik även under söndagen, den 21 augusti.

Fyren Långe Erik på Ölands norra udde aktiveras under hela fyrhelgen av radioamatörer från SK7RN, Ölands Radioamatörer.
FOTO © Göran Uvner, SM7DMY.
(Fotot godkänt för spridning av Lantmäteriverket .)

Svenska Fyrar som aktiveras av radioamatörer under Internationella fyrhelgen 2022.
Kolumnen längst till höger visar radiostationernas identiteter under fyrhelgen. Klicka på bilden för större text.
Detta veckoslut genomförs den Internationella fyrhelgen. Välden över aktiverar radioamatörer fyrar och fyrskepp för att manifestera deras historiska och kulturella värde.
Svenska fyrar som aktiveras är bland andra Fyrskeppet Finngrundet, Bönan, Sandhammaren och Långe Erik. Läs här om Långe Erik och Fyrskeppet Finngrundet.
För SK7RN gav lördagens trafik mersmak. Planen var att enbart köra under lördagen, men resultaten inspirerade och man fortsätter även under söndagen.
Långe Erik, SE 0011, Öppen för besökare
Det har varit många bud om huruvida fyren Långe Erik på Ölands norra udde skulle vara öppen eller inte under den Internationella Fyrhelgen nu på lördag och söndag. Glädjande nog kan vi, efter att ha pratat med ansvarig på Statens fastighetsverk, meddela att fyren är öppen under helgen mellan kl 10 och 16.
Långe Erik aktiveras
både lördag och söndag
Ölands Radioamatörer SK7RN kommer därför att aktivera fyren på såväl kortvåg som VHF och UHF. Undertecknad kör 40 och 80 m på CW och SSB under en del av lördagen och SM7PHS/Börje och SA7GBS/Gun-Britt på 2 m och 70 cm under lördagen och sannolikt även under delar av söndagen. Vi kommer naturligtvis även att gå ut över Sveriges alla svxlinkrepeatrar.
”Välkomna till Ölands Norra Udde”
Givetvis hoppas vi att vi blir fler som aktiverar Långe Erik. Så varmt välkommen ut till Ölands norra udde. Vi som är där kan köra såväl med egna signaler som med vår klubbsignal SK7RN. Har du inte möjlighet att komma ut till fyren så hoppas jag att vi kan mötas i etern. Våra frekvenser och närmare tider kommer att meddelas i vår Facebookgrupp och/eller på denna sida.
Kontakta oss gärna
Skicka gärna ett email till info@sk7rn.se eller slå en signal till mig på 0705555658 om du vill stämma träff eller bara fråga något.
Har du inte varit där ännu så är det väl värt ett besök. Långe Erik och Ölands norra udde är en vacker plats, som du kan se av fotot här som jag tog vid en fyrhelg för några år sedan med min drönare. Tillåter vädret kan det kanske bli en ny drönarbild.
På länkarna här nedan finns mer information om internationella fyrhelgen på svenska och engelska:
73 och väl mött vid fyren eller i etern.
SM7DMY/Göran
Fyrhelg med fyrskeppet Finngrundet, SE 0013
Efter två års uppehåll på grund av pandemi är det nu dags för Internationella fyrheglen på Finngrundet igen. Stefan SAØBKW och Preben SMØWJH hälsar välkommen:
Vi kommer att aktivera fyrskeppet Finngrundet, som ligger vid Galärvarvet i Stockholm, med signalen 7S0SFJ, och precis som tidigare sker detta ett samarbete mellan SKØZA, SKØQO och Sjöhistoriska muséet. Vi kommer dock att finnas med utrustningen i styrhytten på isbrytaren Sankt Erik i omedelbar närhet till fyrskeppet.
Som vanligt är alla radioamatörer eller andra intresserade, oavsett klubbtillhörighet, välkomna att komma förbi och köra lite radio, eller bara hänga en stund med Stockholms bästa radioamatörer.
Museiskeppen är öppna för allmänheten mellan kl 11 -18. Gratis inträde.
Kontakta oss
Är du intresserad att delta andra tider kontakta oss: SAØBKW Stefan eller SMØWJH Preben.
Länkar:
Internationella fyrhelgen Hemsida: https://illw.net
Svenska Fyrsällskapet: Hemsida, aktivieter hösten 2022
Svenska Fyrsällskapet: Ölands Norra Udde
Svenska Fyrsällskapet:Fyrskeppet Finngrunden
Sjöhistoriska Museet : Hemsida