Norska lyssnarna överger NRK
sedan radion bytte ut FM mot DAB
Uppdaterat 2017-12-16: Antalet radiomottagare för FM uppskattas i dag till cirka 6 miljarder.
— Av Erik SM7DZV —
Norge slutade på onsdagen att sända nationell rundradio över FM-bandet. Norge blev därmed det första landet i världen att släcka det nationella FM-nätet för rundradio.
Övergången till DAB-radio i Norge kan knappast karaktäriseras som någon framgångssaga: Radiolyssnandet har enligt tillgängliga uppgifter minskat med tio procent. Norsk Rikskringkastning, NRK, har förlorat var femte av sina tidigare lyssnare. Endast hälften av norrmännen kan lyssna på DAB+ i sina bilar.
Utöver förlusten av lyssnare har beslutet att släcka den rikstäckande rundradion över FM mött direkt och indirekt krititik från olika håll.
Finns idag: Cirka sex miljarder FM-mottagare i världen
I hela världens finns det idag cirka sex miljarder fristående, bärbara och inbyggda FM-radiomottagare (uppskattat antal). Antalet smartphoneanvändare i världen uppskattas idag till cirka 2,5 miljarder.
Norge slutade på onsdagen att sända nationell rundradio på FM-bandet. De tre kanalerna NRK P1-P3 och kommersiella stationer på P4 och Radio Norge har slutat sända i FM-bandet och sänder nu DAB + istället. Lokala stationer sänder fortfarande på FM.
Bara 49 procent kan lyssna på DAB-radio i bilen
Endast 49 procent av bilisterna kan lyssna på DAB / DAB + i sina bilar, enligt DRN-siffror. DRN ska utläsas Digital Radio Norge.
Radiolyssnandet minskar, NRK har förlorat var femte lyssnare
Lokala medier tyder på att antalet norrmän som lyssnar på radion dagligen har sjunkit med tio procent på ett år och den statsägda NRK har förlorat 21 procent av sin tidigare publik.
ITU: FM-radio kritiskt viktig i nödsituationer
Internationella Teleunionen, ITU, framhåller i ett uttalande från världsradiokonferensen i Genève 2015 att det finns ”stödjande bevis för att markbunden sändning spelar en kritiskt viktig roll när det gäller att sprida information till allmänheten i nödsituationer”.
”Förse mobiltelefoner med FM-radiochips”
ITU, rekommenderar i samma uttalande tillverkare av mobiltelefoner att förse dem med chips som möjliggör mottagning av FM-radio. ITU skriver ”att den övergripande robustheten i sändningstjänster förstärks av den geografiska mångfalden av flera radio- och tv-tjänster inom en viss region, varigenom total förlust av tjänsten vid driftstörningar sällan uppstår”.
Missa inte länkarna!
The Local – NO: Norway becomes first country to switch off FM radio
The Guardian, Norway becomes first country to end national radio broadcasts on FM.
NRK: DAB-information.
NRK Troms: Frågor och svar om DAB+
NRK, Norsk Rikskringkastning, Hemsida
(länk även i verktygslådan i vår huvudmeny, under Rundradio):
ITU: Uttalande om FM-chips till mobiltelefoner
Digital Radio FM Insider: FM Radio a Global Standard Mobile Emergency Utility
Amatörradionyheterna den 2017-07-27:
Radiomuseets nyhetsbrev – norska erfarenheter av den pågående övergången till DAB-radio