KRAS — Radioklubben i Kalmar läggs ned

Posted by Erik SM7DZV on 9 april, 2021 in Nyheter |

Skrothandeln nästa. Ulf Holmer SM7SEK, sekreterare och kassör i KRAS, bland resterna av klubbens fällda antennmaster.
FOTO © Mats Holmertz, Barometern.
Klicka på bilden för länk till Barometerns artikel (bakom betalvägg).

2018 fyllde radioklubben i Kalmar SK7CA, gemenligen kallad KRAS, 50 år. I år, den 30 juni, lägger klubben ned sin verksamhet för gott. Svårigheterna och tillbakagången har pågått under flera år. För tre år sedan hade klubben planer på att lägga ned sin repeater i Algutsrum på Öland, en av sydöstra Sveriges bästa stationsplatser.

I stället för nedläggning frikopplades då repeatern från KRAS och drivs nu av en oberoende förening med Lennart SM7CLM och Conny SM7GMD som frontfigurer. Driften möjliggörs nu av frivilliga bidrag från regionens radioamatörer.

Lennart SM7CLM var klubbens förste ordförande när den bildades 1968. Som mest ränknade man in 120 medlemmar, idag har antalet krympt till ett 30-tal. Det har gått trögt för KRAS under senare år. I tidningen Barometerns reportage om nedläggningen menar företrädare för klubben att nedgången och nedläggningen beror på konkurrens från Internet.

 

Tillskottet av nya radioamatörer extremt lågt
Den förklaringen ifrågasätts av många andra radioamatörer. I sydöstra Sverige finns fortfarande flera radioklubbar för intresserade bland annat i Västervik, Oskarshamn, Öland, Emmaboda och Karlskrona. Som faktum kvarstår dock att tillskottet av nya radioamatörer är extremt lågt — förra året var det endast 56 personer i hela landet som klarade sina examinationsprov.

Medelåldern allt högre
I många av dagens spjutspetsteknologier, bland annat rymdteknik, mobiltelefoni och internet, utgör radiotekniken omistliga hörnstenar. Men i konkurrensen om teknikintresserade personer 50 år och yngre har amatörradion oerhört svårt att hävda sig. Medelåldern bland radioamatörerna blir allt högre, dag för dag.

Erik SM7DZV

Länkar
Barometern (2021-04-07): Kalmar radioamatörsällskap lägger ner sin verksamhet 
Amatörradionyheterna (2018-08-06): KRAS — Radioklubben i Kalmar fyller 50 år
Amatörradionyheterna (2018-05-20): SK7RFL – Repeatern Flitiga Lisa Historia och teknik om Kalmarrepeatern på Öland 
Amatörradionyheterna (2021-01-16): Siffror om år 2020 och om certifikatutbildning via nätet 
SK7RFL Repeatern Flitiga Lisa: Hemsida

Tack till Mars Holmertz
för att vi fick använda hans fotografi.

Etiketter: , ,

Copyright © 2014-2023 Amatörradionyheterna All rights reserved.
This site is using the Hamnews.dzv.se Child-Theme, v3.1.4, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com